Author Topic: Cannot delete albums in the smartphone  (Read 1303 times)

WrongWorld

  • Newbie
  • *
  • Posts: 2
I as cleaning up my LG V20 smartphone, connected as usual via the USB cable. From within MusicBee I wanted to make some space in the SD card, removing albums I haven't listened to recently.

MusicBee v3.3.7310.31925D  (Win10.0), 18 Jan 2020 19:53:

System.ArgumentException: Value does not fall within the expected range.
   at PortableDeviceApiLib.IPortableDeviceProperties.GetValues(String pszObjectID, IPortableDeviceKeyCollection pKeys, IPortableDeviceValues& ppValues)
   at #=ze0Dt7lPSf5eP$8ro6evGLpjcjSTx.#=za3LWcex3nEZl(String #=z9qMyR9M=, IPortableDeviceKeyCollection #=z$MAljKs=)
   at #=ze0Dt7lPSf5eP$8ro6evGLpjcjSTx.#=zzy$5I_4rbb5hKTIZPg==(#=zlkE2wlw28gwaYlXF4g== #=zNgiccaliIEsX)
   at #=zPcl_Dm20tBbtWkG__qfpA5U=.#=zif_bLtSWbhUpvR_QlQ==(#=zlkE2wlw28gwaYlXF4g== #=zNgiccaliIEsX, #=zlkE2wlw28gwaYlXF4g==[] #=zEz6YmJV5RZBF)
   at #=zcSUiT7FfjPAJ1lCP26kaFcE=.#=zEuznFSCd9tOd(#=zVqPZLW7f_DNBEznUXAxeL38= #=zXICeNpL3C0tk, List`1 #=zekChE4M=, #=ztnKRVAgJflCp_7S4r2oXiHt2$ZKJ #=zxoasSq8=)
   at #=zdRddAG2q7x5I$VaZLhRt54nbElrv.#=zPvjORnV_IbOc(#=zVqPZLW7f_DNBEznUXAxeL38= #=zXICeNpL3C0tk, List`1 #=zekChE4M=, Boolean #=zpJXkyEncr3bZ)
   at #=zdRddAG2q7x5I$VaZLhRt54nbElrv.#=zErh16MQNGJ_uncnrBA==.#=zhGWfqavGcQvcfSZ2h4LOIL4=.OnKeyDown(KeyEventArgs #=zS9VYR_E=)
   at System.Windows.Forms.Control.ProcessKeyEventArgs(Message& m)
   at System.Windows.Forms.Control.ProcessKeyMessage(Message& m)
   at System.Windows.Forms.Control.WmKeyChar(Message& m)
   at System.Windows.Forms.Control.WndProc(Message& m)
   at #=z5SLAdS5FYWmDClcjULjlBIk=.WndProc(Message& #=zPs30CL4=)
   at System.Windows.Forms.Control.ControlNativeWindow.OnMessage(Message& m)
   at System.Windows.Forms.Control.ControlNativeWindow.WndProc(Message& m)
   at System.Windows.Forms.NativeWindow.Callback(IntPtr hWnd, Int32 msg, IntPtr wparam, IntPtr lparam)


I normally do the cleanup using Windows Explorer, or directly in the smartphone, so I don't know if this is a new bug, or not.